Bu Noktaya Gelişimin Sebebi

2007-2009 da kendi firmam olan Signum TTE de yönetici asistanı olarak çalışmaya başladım. O zaman lise mezunuydum. Lise mezunu olmama rağmen grafik tasarıma büyük ilgim vardı. Kendimce bir şeyler yapıyordum. Türkiye şartlarında lise mezunu olmanın hiç bir getirisi olmadığını gördüm. Başlarda kariyer konusunda hayal ettiğim hiç bir şeyin gerçekleşmediğini farkettim. Çünkü Lise mezunu olmanın hiç önemi artısı yok. Hatta bu zamanda üniversite mezunu bile olmak bile işe yaramıyor. İnsan üniversite bitiminden sonra hayata atıldığında hayatı daha iyi anlıyor.

Üniversiteye girmek için yarı tatilde aldığım kararımdan sonra toplam 1 ay gittiğim dershane sonrasında üniversiteyi kazandığımda annem hariç kimse inanmamıştı. Güzel sanatlara girmek için yapılan desen sınavı için önümde 1 ayım vardı. 1 ay sıkı bir desen dersinden sonra çok başarılı olmasam da girmeye hak kazanmıştım. Önemli olan girebilmekti. Girdiğimde yine annem dışında kimse inanmadı. Hayalimde iç mimar olmak vardı.

1.yıl sonunda iç mimarlığın bana uygun meslek olmadığını anlayıp Grafik bölümüne geçtim. Programlara hakimdim. İlk günkü bilgimle mezun oldum. Üniversitenin bana sadece vizyon misyon kazandırdığını öğrendim. Mezun olduktan bir süre sonra kendime ben kimim neyim mesleğimde neredeyim diye sorduğumu hatırlıyorum. İstediğim yerdemiydim. Üniversitede bizden istenilen projelerle sınırlı olduğunu piyasayı tanıdıktan sonra görmüştüm. Tam aksine daha fazlasına ihtiyacım olduğunu gördüm. Bildiğimi sandığım programlarda bile bilmediğimi gördüm. Bu işi yaptığım süre boyunca öğrenme sürecimin devam edeceğini anlamıştım.

Üniversiteye girmeden önce normal bir insandım. Bilmenin güzel bir şey olduğunu düşünürdüm. Üniversiteye girdiğimde bunun tam tersi olduğunu gördüm. Hocalarımın basit sorularda bile yetersiz olduğunu görünce üniversite ile ilişkimi kesip sadece mezun olmaya odaklandım. Bu arada proje derslerinde en iyi tasarımı yapmayı hedefleyip bitirdim. Şu an geldiğim noktaya bakacak olursam her gün yeni yaptığım projelerde bir çok şey öğreniyorum. Daha yolun başında olduğumu biliyorum. Öğrenmem gereken çok şey var. En önemlisi hayatta bazı şeyleri tamamen değiştirmem gerektiğini hatta bir insanın neler yapabileceğini göstermek istiyorum. Bunlardan biride eğitim anlayışı.

Üniversite hayatımla başlayıp devam eden hayatta gördüğüm tek şey herşeyin sadece başlangıcını gösterip devamını senin getirmen gerektiğiydi. Üniversite bitiminden sonra üniversite dönemi boyunca aynı sınıfta okuduğum hiç anlaşamadığım bir kızdan bir mail aldım. Mailde üniversitemde pedagojik eğitimin açılacağı konusunda bilgiler vardı. Hayatımda en çok eğitmen olmak istiyordum.Başarıyla bitirdim. 1 yıllık eğitimin 2. döneminde Bilge Adamda Dijital Pazarlama kursunu gördüm ve baş vurdum. 5 ay süren kursu başarıyla bitirdim.

Müşterilerle çalışırken sosyal medya için internetten ders notları ararken udemy  diye bir siteyle karşılaştım. Öğrenmek istediğim çoğu şeyi oradan öğrenmemi sağladı. Bir çok konuda e-learning eğitimin olduğu bir site. Oradan bir çok ders satın aldım ve dersleri izleyerek öğrenmeye başladım. İş hayatımın çoğunu internet üzerinden öğrendim. Udemy ve Internet benim en yakın arkadaşım oldu. Takıldığım her noktada internetten yararlanıyorum. Kurslar ve üniversite size ilerlemeniz gereken yolu gösteriyor. Her şey sizin neye ne kadar çaba harcadığınızla ilgili.

Bu yüzden hayatımda her gün kendimin bir adım önüne geçmek için çalışıyorum. Varmak istediğim yerin bir sınırı varmı buna şu an için cevap veremiyorum. Sürekli kendime buda gerekli bunuda yapmalıyım diyorum. Sonuçta en doğru eğitimi vermek için eğitmen olmaya karar verdim. Üniversitede gördüklerim, piyasada çalıştığım şirketlerden edindiğim deneyimle ve gittiğim kurslarda gördüğüm bir çok eksiği de kapsayan yeni bir eğitim programı oluşturdum. Umarım bu çıktığım yolculukta benim gibi hayata bakan insanlarla tanışır ve yetiştiririm.

Menü