Sosyal Medya Uzmanlığı

Son zamanlarda ortaya çıkan bir meslek dalımız daha var “Sosyal Medya Uzmanı”. Sosyal medya uzmanlarının haklarının yenildiğini düşünüyorum. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım bu meslek dalının adını bile ilk duyduğunuzda “ooo iyiymiş ya biz de sosyal medyada gezelim para kazanalım” diye içinizden geçirdiniz değil mi? Sandığınızın tersine, bu meslekte işler o kadar kolay yürümüyor. Sosyal medya uzmanı olabilmeniz için başta yenilikçi bir bakış açısına sahip olmalısınız, yaratıcı, ticaretten anlayan, çalıştığı her bir firmanın pazarı ile ilgili fikir sahibi olan, özel günler gelmeden o günlerde paylaşılacak içerikleri, kullanılacak teknolojilerle birlikte planlayan, sosyal medya reklamları için bütçe bilgisine sahip, bu bütçeyi verimli kullanabilmek için reklamı çıkılacak ürün ya da hizmetin hedef kişilerinin kimler olduğunu saptayacak kadar sosyal ilişkileri gelişmiş, her bir sosyal medya paylaşımı için anahtar kelime çalışması yapacak kadar edebiyat parçalamış, insan ruhuna ve gereksinimlerine cevap verecek kadar da yazar olması gerekiyor. Yo yo bunlar da yetmez sosyal medya paylaşımı/reklamı ile bitmiyor ki olay, sonra her bir paylaşım için beğeni, yorum gibi etkileşim istatistiklerini bir araya getirip bu istatisklerden anlamlı bir sonuç çıkararak patronu da memnun etmek zorunda, bu anlamlı sonuçları gelecekte yapılacak paylaşım ve reklamlar için kaynak olarak da kullanmalı tabiki. Eee daha ne yapsın bu sosyal medya uzmanı ne farkı var sizin muhasebecinizden, kameramanınızdan, tasarımcınızdan ya da diğer çalışanlarınızdan. Lütfen artık sosyal medya uzmanlarının hakkını verelim. Bir mühendis, avukat, doktor dediğinizde size ne kadar saygı değer geliyorsa sosyal medya uzmanlarının da sosyal ilişkileri yalamış yutmuş, sosyal medya programlarını yazan o yazılım mühendisleri kadar saygı değer olduklarını hatırlayalım. Bu uygulamalar yazıldıktan sonra insan ilişkileri ve sosyalleşmenin gerçek dünya ile ilişkisini kuran ve uygulamaların gelişmesinde büyük rolleri olan sosyal medya uzmanlarının da birer sosyal bilimler insanı olduklarını unutmayalım.

Çağımız elektronik çağı ve dijital dünyanın bize sunduğu nimetlerden faydalanmanın tam sırası. Sosyal medya ağlarında milyonlarca insan var. Bunu kendi yararına kullanmak isteyen ticari beyinler ise şöyle düşünüyor: bu milyonlarca insanı müşteri potansiyeli olarak ve sosyal medya platformlarını da reklam ve iş pazarının gelişmesi için paha biçilmez ve neredeyse bedava kocaman bir kaynak olarak görmeleri. Facebook’un açıklamasına göre ticari beyinlerin yanılmadığını da görmüş oluyoruz. Facebook 2017’nin 2. çeyreğinde (yani 3 ayda) reklamlardan 9.16 Milyar Dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu yıl ise aynı döneme ait reklam gelirlerinin %47 arttığını söylediler.

Son zamanlarda ortaya çıkan bir meslek dalımız daha var “Sosyal Medya Uzmanı”. Sosyal medya uzmanlarının haklarının yenildiğini düşünüyorum. Şimdi eğri oturup doğru konuşalım bu meslek dalının adını bile ilk duyduğunuzda “ooo iyiymiş ya biz de sosyal medyada gezelim para kazanalım” diye içinizden geçirdiniz değil mi? Sandığınızın tersine, bu meslekte işler o kadar kolay yürümüyor. Sosyal medya uzmanı olabilmeniz için başta yenilikçi bir bakış açısına sahip olmalısınız, yaratıcı, ticaretten anlayan, çalıştığı her bir firmanın pazarı ile ilgili fikir sahibi olan, özel günler gelmeden o günlerde paylaşılacak içerikleri, kullanılacak teknolojilerle birlikte planlayan, sosyal medya reklamları için bütçe bilgisine sahip, bu bütçeyi verimli kullanabilmek için reklamı çıkılacak ürün ya da hizmetin hedef kişilerinin kimler olduğunu saptayacak kadar sosyal ilişkileri gelişmiş, her bir sosyal medya paylaşımı için anahtar kelime çalışması yapacak kadar edebiyat parçalamış, insan ruhuna ve gereksinimlerine cevap verecek kadar da yazar olması gerekiyor. Yo yo bunlar da yetmez sosyal medya paylaşımı/reklamı ile bitmiyor ki olay, sonra her bir paylaşım için beğeni, yorum gibi etkileşim istatistiklerini bir araya getirip bu istatisklerden anlamlı bir sonuç çıkararak patronu da memnun etmek zorunda, bu anlamlı sonuçları gelecekte yapılacak paylaşım ve reklamlar için kaynak olarak da kullanmalı takibi. Eee daha ne yapsın bu sosyal medya uzmanı ne farkı var sizin muhasebecinizden, kameramanınızdan, tasarımcınızdan ya da diğer çalışanlarınızdan. Lütfen artık sosyal medya uzmanlarının hakkını verelim. Bir mühendis, avukat, doktor dediğinizde size ne kadar saygı değer geliyorsa sosyal medya uzmanlarının da sosyal ilişkileri yalamış yutmuş, sosyal medya programlarını yazan o yazılım mühendisleri kadar saygı değer olduklarını hatırlayalım. Bu uygulamalar yazıldıktan sonra insan ilişkileri ve sosyalleşmenin gerçek dünya ile ilişkisini kuran ve uygulamaların gelişmesinde büyük rolleri olan sosyal medya uzmanlarının da birer sosyal bilimler insanı olduklarını unutmayalım.

Çağımız elektronik çağı ve dijital dünyanın bize sunduğu nimetlerden faydalanmanın tam sırası. Sosyal medya ağlarında milyonlarca insan var. Bunu kendi yararına kullanmak isteyen ticari beyinler ise şöyle düşünüyor: bu milyonlarca insanı müşteri potansiyeli olarak ve sosyal medya platformlarını da reklam ve iş pazarının gelişmesi için paha biçilmez ve neredeyse bedava kocaman bir kaynak olarak görmeleri. Facebook’un açıklamasına göre ticari beyinlerin yanılmadığını da görmüş oluyoruz. Facebook 2017’nin 2. çeyreğinde (yani 3 ayda) reklamlardan 9.16 Milyar Dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu yıl ise aynı döneme ait reklam gelirlerinin %47 arttığını söylediler.

Bu konular daha çok sosyal medya pazarlamacılığı ile ilgili olsa da sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin de sosyal medya pazarlamacılığını öğrenmeleri gerekmektedir. Peki nasıl sosyal medya uzmanı olabilirsiniz? Eğer sürekli gözleri telefonda olmak, mesai saatleri dışında da sürekli çalışıyor ve şirketinize mobil destek veriyor olmak sizin için sorun oluşturmayacaksa sosyal medya uzmanlığı için ilk gerekliliği sağlıyorsunuz demektir. Sürekli gelişen teknolojik uygulamaları güncellemelerine de ayak uydurmanız gerekiyor onu da ekleyelim. Her bir güncellemede, her bir sosyal medya uygulaması için ne gibi değişikliklerin geldiğini aktif olarak takip etmeli sonraki paylaşımlarınızı bu güncellemelere uygun olacak şekilde hazırlamalısınız. Örneğin 2016 senesinden önce kare formattan başka boyutlandırmaya izin vermeyen instagram, bir güncelleme ile yatay ve dikey farklı boyutlarla paylaşım yapmamıza olanak sağladı. Bu yeniliği sosyal medya uzmanı olarak kendi yararınıza kullanabilir şekilde düşünmeniz ve sonraki gönderilerinizde kullanabilmelisiniz.

Sosyal medya platformlarının avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeli, eksiksiz, hedef kitleye hitap eden mükemmel gönderiyi her bir sosyal medya platformuna uygun şekilde paylaşmalısınız. Örneğin Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, SnapChat, Vine, Youtube, Pinterest, Tumblr gibi platformların hepsi sosyal medya platformu olsa da her birinin kullanım şekli, açıklama yazısı için karakter uzunluğu, etiketleme teknikleri, destekledikleri resim formatları bile farklı olabilir. Bu parametreleri bilerek hareket etmek gerekir, sonuçta paylaşılan gönderi paylaşım yapılan platforma göre hedef kitleyi de etkileyecektir.

Sosyal Medyada Tasarım

Temsil edilen kurumun ya da kişinin profil sayfası tasarımı da gönderileri kadar önemlidir. Bazı mecraların kapak fotoğrafı bölümleri vardır, çoğunun da profil resmi. Buralarda kullanılan görseller, ziyaretçilere bir ön bilgi verir nitelikte olacaktır. İlk defa profil ziyaretine gelen bir ziyaretçi kapak ve profil görseline göre saniyeler içinde profil ile ilgili bir yargıya varır. Doğru mesajı vermek için doğru görsellerin seçimi ise yine sosyal medya uzmanının görevidir.

Her bir kurum ya da kuruluşun bir duruşu vardır, yarattığı tüzel bir kişiliği. Bunu logosuyla, renkleriyle, söylemleri, sloganları ile dile getirirler. Bu tüzel kimliğe uygun olacak şekilde bir tema yaratılmalı ve o temaya sadık kalınırak sosya medya paylaşımları yapılmalıdır. Örneğin Ağustos 2017’de açtıkları intagram hesabı ile bugün 3.8 milyon takipçiye ulaşan apple gönderilerinde müşterilerinin iphone ile çektikleri fotoğrafları ve videoları paylaşıyor. Belirli periyotlarla yuvarlak bir şekil kullanarak bu çemberleri animasyonlarla birleştiriyorlar. 5 milyonu aşkın facebook takipçisi olan Amerika’nın kablolu ve kablosuz iletişim hizmeti satan markası T-Mobile ise profilinde logo rengi olan magenta-pembe ağırlıklı gönderiler paylaşıyor. Sizin de aklınıza gelen böyle markalar varsa sosyal medya platformlarını ziyaret etmeyi ve tasarımlarına bir göz atmanızı öneririm. Hatta yorumlar kısmına bize de link bırakırsanız biz de bakarız çok da güzel olur

Eylem Çağrısı

Sadece tasarım ile kalmayıp ”eylem çağrısı” diye adlandırılan butonları da profilin amacına hizmet edecek şekilde tasarlamak gerekir. Ziyaretçileri potansiyel müşteri olarak gören markalar hemen satın alma, telefon ile arama ya da mağazaya harita yolu ile gitmeleri için butonlar koyarak zaten ayaklarına gelmiş müşteriye eylem çağrısında bulunarak gerçek dünyada da aktif bir eylem sağlıyorlar. Bu eylem çağrılarının stratejik olarak doğru konumlandırılması da yine sosyal medya uzmanımızın maharetlerine kalmış. Coca-Cola’nın instagram profilinde websitesinin linkini vermesi, Ikea’nın facebook sayfasındaki ”Shop Now” butonu gibi özellikler eylem çağrısına örnekler olabilir. Bu butonları profil sahibi kurum, kuruluş ya da kişinin yararına ve potansiyel müşteriye hizmet satmak için kullanılabilir. Mesela restoranımızın menüsünü göstermek için, bir oyun uygulaması tanıtımı yapıyorsanız oyunu indirmeleri için, hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için ya da direk online mağazanıza gitmeleri için kullanabilirsiniz.

Mobil Tasarım Uygulamaları

Eee bu tasarımlar kendi kendine varolmuyor tabi bir de bunları bilgisayarda ya da mobil cihazınız ile tasarlamanız gerekiyor. Statik resimleri illustrator, photoshop gibi programlar ile tasarlayabilirken animasyonlu görselleri ile aftereffect gibi programlarla düzenlemeniz gerekiyor. Pek çok firma maalesef sosyal medya uzmanının yanında bir de animasyon yapacak motion designer işe almıyor, sizin bu programları bilmenizi ve ortaya güzel işler çıkartmanızı bekliyorlar. Neyse ki burada mobil uygulamalar biraz imdada yetişir nitelikte. Resimlerle kombine tipografik animasyon uygulaları mevcut ve aylarca aftereffect öğrenmenize gerek kalmadan ufak animasyonları bu uygulamalar ile yapıp video çıktı alarak paylaşımlarınızda kullanabiliyorsunuz. Şimdilik benim aklıma gelen bir kaç tane akıllı telefonunuz ile sosyal medya postu yaratabileceğiniz uygulamalar şunlar:

Fotoğraf Geliştirme Uygulamaları:

  1. Adobe PhotoShop ExpressFotoğraf düzenleme, kenarlık-çerçeve ekleme ve filtreler
  2. Adobe Spark PostFotoğrafları animasyonlu ya da animasyonsuz yazılı tasarımlara çevirir
  3. PicLabYazı, kenarlık ve filtre ekleme
  4. RIPLFotoğraflara katman animasyonlu hazır şablonlar
  5. PlotagraphHareket eden fotoğraflar elde etmek için kullanılır

Video Geliştirme Uygulamaları

  1. VideoShopResim ve videoları kombine ederek stop-motion videolar elde edilir.
  2. QuikHazır video şablonları, yazı ve müzik ekleme
  3. Instagram StoriesVideonun üzerine yazı, çizim ve etiket ekleme
  4. BoomerangKısa tekrar videoları oluşturma
  5. LegendFotoğraf ya da videolara animasyonlu yazı ekleme

Sosyal Medya Uzmanı Fotoğrafçı da Olsun!

Sayın sosyal medya uzmanı, bazı şirketler sizin fotoğrafçı olmanızı da bekler. Eğer fotoğrafçılık özelliğiniz de varsa, hele de birkaç marka ile eş zamanlı çalışıyorsanız, haftanızın en az bir gününü bir markanız için ayırmanız gerekecektir. Örneğin bir markanız restoran, bir haftalık paylaşım malzemeniz çıksın diye restorana gidip en az 3-4 saat çekim yapmalısınız. Son zamanların trendi olan sosyal medya hikaye videoları bölümü de var tabi. Müşterilerin oldukça dikkatini çeken hikayeler, markanın son 24 saatte neler yaptığı ile ilgili canlı haberleri veren, sahne arkasında neler oluyor müşterinin merakını gideren ve daha sağlam bağlar kurmanısını sağlayan bir mecra halini aldı. Çekimlerinize video çekimi ve videodaki kurguları da eklerseniz siz o çekim süresini 6 saate çıkartın derim. Çekim yaptım bitti, olmuyor tabi daha sonra bilgisayar başında videoların birleştirilmesi, fotoğrafların ışık ayarları ve rötuşları da var. Yani kolay gelsin size efendim!

Menü